Mineral Point High School conferred diplomas for the 2015 graduating class Friday evening, May 22. Best wishes to everyone on your life’s journey! These are the plans for the students, as submitted to the guidance office.

Travis Aide: Southwest Tech, Auto Tech

Frank Baker: Northern Iowa, Athletic Training

Matt Baker: UW-Platteville, Business Human Rescources Management

Heather Bennett: US Coast Guard, Active Duty

Josh Berg: UW-Madison, Pre-Med, Biology

Reo Bossert: Southwest Tech and UW-Platteville, Animal Science/Biology

Tucker Cabezas: UW-Platteville, Computer Science

Blake Chambers: UW-Madison, Pre-Med

Natalie Chubb: Winona State, Social Work

Nate Cody: Southwest Tech, Ag Power and Equipment Tech/Welding

Shelby Cody: Southwest Tech, Nursing Assistant

John Colin: Work

Winndie Darrow: UW-Stevens Point, Wildlife Biology and Accounting

Alex Delaney: UW-Stevens Point, Wildlife Ecology

Jane Dickler: UW-Platteville, Elementary Education

Bailey Dolphin: Capri College, Cosmetology

Matt Doney: Black Hawk East, Agri-Business

Bryce Fitzsimons: UW-Platteville, Music Education

Katelynn Gordon: Southwest Tech, Dental Assistant

Joey Gorgen: Madison Area Technical College, Interior Architecture, Drafting, Sports Management

Richie Haase: UW-Madison, Computer Science

Tanner Heck: Hodan Community Services

Lexie Johnson: Carroll University, Diagnostic Medical Sonography

Garrett Kenyon: UW-Stevens Point, Biology with Horticulture Emphasis

Jordan Kittleson: UW-Platteville, Engineering

Jessica Kivikoski: UW-Platteville and UW-Richland, Biology

Dylan Kroll: Northeast Iowa Community College, Diesel Mechanic

Helen Lineberger: UW-River Falls, Animal Science, Equine emphasis, Pre-Vet

Sierra McCarville: UW-Platteville, undecided

Jaylene McConnell: UW-Richland, Spanish, Medical Interpreter

Caiti McGuire: Work

Matt Neal: Olivet Nazarene, Nursing

Tarek Oellerich: Madison Area Technical College, Liberal Arts Transfer

Gabe Ottoway: Southwest Tech, Ag Power and Equipment Tech, Welding

Hannah Owens: Lipscomb, English, Journalism, Writing

Hunter Paradis: Southwest Tech, Golf Course Management

Sadie Pethel: UW-Platteville, undecided

Jena Pilling: UW-Stevens Point, undecided

Turner Poad: Madison Area Technical College, Electrical Apprenticeship

Elise Powers: UW-La Crosse, Psychology

Tony Rill: US Marines

Jamie Ripp: Southwest Tech, Madison Area Technical College, Vet Tech

Taylor Ryman: Carthage, Criminal Justice

Lydia Sanchez: UW-Platteville, Criminal Justice

Alec Schmitz: UW-Madison, Journalism

Ross Siegenthaler: UW-Madison, Pre-Med

Kyla Sprain: UW-Platteville, Cross Categorical Special Education

Mariah Sprain: UW-Whitewater, Accounting

Micah Sprain: UW-Whitewater, undecided

Sy Staver: Edgewood, Marketing

Peyton Vogt: Madison Area Technical College, Human Services

Sasha Walrack: UW-Platteville, Sociology, Psychology

Tammi Williams: Southwest Tech, Liberal Arts Transfer then Biology and Pre-Med

Β